thumb image

Chińczyk

Kod produktu: 070023
Cel gry:

Wspaniała zabawa i wielkie emocje z elementami strategii.

Przygotowanie do gry:

Na początek każdy z graczy wybiera sobie cztery pionki w jednym kolorze (czerwony, żółty, niebieski lub zielony) i ustawia je w swojej „bazie”, czyli w miejscu w kolorze, który wybrał.

Przebieg gry:

Po ułożeniu pionków na planszy, zawodnicy wykonują po trzy rzuty kostką (według ustalonej wcześniej kolejności). Gdy któryś z grających wyrzuci szóstkę, to kładzie jeden ze swoich pionków na polu startowym, które jest tego samego koloru co „baza”, a następnie rzuca kostką ponownie i przesuwa pionek o taką liczbę pól jaką wyrzuciła kostka. Pionki zawodników poruszają się w kierunku wskazywanym przez strzałkę przy polu startowym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), po drodze składającej się z pól rozmieszczonych dookoła planszy. Aby wyjść pionkiem z „bazy” konieczne jest wyrzucenie kostką szóstki. Jeśli wszystkie pionki gracza są w „bazie” to podczas jednego ruchu przysługują mu trzy próby na wyrzucenie kostką sześciu oczek. Kiedy w „bazie” jest mniej pionków, gracz może rzucić kostką tylko raz. Dlatego warto podczas gry wykorzystać wyrzucone przez siebie szóstki na wychodzenie pionkami z „bazy”.

Po wyjściu z „bazy” gracze przesuwają swoje pionki o tyle pól, ile oczek wyrzucą kostką. Gdy któryś z zawodników wyrzuci szóstkę, to oprócz tego, że może on wyprowadzić kolejny swój pionek z „bazy”, to może on zrezygnować z wyprowadzenia pionka, a w zamian za to ma prawo do jeszcze jednego rzutu. Np. jeśli gracz wyrzuci szóstkę i (rezygnując z wyprowadzenia pionka z „bazy”) zaraz potem wyrzuci trójkę, to posuwa się pionkiem o dziewięć pól do przodu (6 + 3 = 9). Jeżeli natomiast wyrzuci szóstkę i zaraz później na kostce znów wypadnie szóstka, to rzuca jeszcze raz i tak dalej. Nie może on jednak zrobić w ten sposób więcej niż trzy ruchy pod rząd.

Zakończenie gry:

Zwycięzcą gry zostaje ten zawodnik, który pierwszy wprowadzi swoje cztery pionki do „domku”. Jeżeli w grze brało udział trzech lub czterech uczestników, to pozostali gracze dalej mogą toczyć grę i walczyć o drugie oraz trzecie miejsce.

Gra w „Chińczyka” uczy cierpliwości. Gdy pionek któregoś gracza zostaje zbity, musi wrócić do „bazy” i zacząć wędrówkę do „domku” od nowa. Należy iść do przodu, zbijać pionki przeciwnika i blokować jego ruchy, ażeby triumfalnie dotrzeć do bezpiecznego pola, jakim jest „domek”. Tam nikt już nie będzie mógł zbić naszego pionka.

Życzymy powodzenia!